Odpovědným orgánem Česko-německého fondu budoucnosti je správní rada (SR). Zastupuje Fond budoucnosti navenek i vůči vládám obou zemí. Její čtyři čeští a čtyři němečtí členové jsou na dobu dvou let jmenováni ministrem zahraničí příslušné země a jejich funkce je čestná. Jakožto nezávislé grémium rozhoduje SR ve vlastní zodpovědnosti. Každé čtvrtletí projednává na svém zasedání všechny žádosti o podporu projektů a rozhoduje o poskytování finančních prostředků.
Správní rada, složení 2019 / 2020
Petr Brod, publicista, pracoval mimo jiné pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa a pro Süddeutsche Zeitung
Reiner Deutschmann,bývalý člen Spolkového sněmu (FDP-Sasko) a kulturně-politický mluvčí frakce FDP ve Spolkovém sněmu
Jindřich Fryč, Státní tajemník, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Rita Hagl-Kehl, členka Spolkového sněmu (SPD), parlamentní státní tajemnice při spolkovém ministru pro spravedlnost a ochranu spotřebitele
Martin Kastler, ředitel zastoupení nadace Hannse-Seidela v ČR, spolkový předseda Ackermann-Gemeinde, bývalý poslanec Evropského parlamentu (CSU)
Eva van de Rakt, ředitelka, Heinrich-Böll-Stiftung Europäische Union v Bruselu (od 2004 do 2018 ředitelka kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung v Praze)
Dozorčí rada
Dozorčí rada (DR) kontroluje, zda jsou finanční prostředky Fondu budoucnosti účelně vynakládány a zda jsou v pořádku všechny další finanční záležitosti. To se týká hospodaření Fondu budoucnosti, poskytování finanční podpory projektům i investiční strategie. DR se pravidelně účastní zasedání správní rady. Podobně jako u správní rady jsou dva čeští a dva němečtí členové DR jmenováni ministrem zahraničí příslušné země. Také jejich funkce je čestná.
Členové dozorčí rady 2019/2020
Rolf Hofstetter, bývalý velvyslanec SRN v České republice
Pavel Maštálka, bývalý ředitel odboru Ministerstva financi ČR
Josef Kreuter, diplomat, ekonom, bývalý velvyslanec ve Švýcarsku a vedoucí Mise ČR při Evropských společenství v Bruselu
Konrad Max Scharinger, společnost pro zahraniční politiku, první předseda předsednictva, velvyslanec mimo službu
Poznámka ČNL: Složení Správní rady a Dozorčí rady z let 2019-2020 zřejmě bylo zachováno i pro období 2021-2022
K činnosti ČNFB
Za dobu co fond existuje protekly jeho rukama nejen desítky milionů korun. Na jaké účely jdou? Především na aktivity spojené se „sudetoněmeckým landsmanšaftem“, ať již přímo či nepřímo. Na činnost českých vlasteneckých subjektů zatím snad neukápla ani koruna. Domníváme se však, že to je hrubá chyba. Známe řadu příkladů, které bijí do očí. Obecně lze říci, že v dílnách ČNDF a ČNFB, dochází k přepisování nedávné historie v náš neprospěch, a to i za peníze z ČNFB.
Pokud by v ČNDF a ČNFB byl vždy alespoň jeden český vlastenec, mohl by takovéto pochybné akce, které poškozují česko-německé vztahy, ovlivnit, třeba pouhým jejich zveřejněním. O to však asi není zřejmě zájem. Dosvědčuje to již dlouhodobé složení obou uvedených česko-německých institucí. Nenacházíme tam v posledních letech nikoho, kdo by na takovou pochybnou praxi alespoň mohl poukázat. Čeští ministři zahraničních věcí, ač nejeden z nich měl návrh na jmenování kvalifikované osobnosti, navrženou vlasteneckým subjektem, za posledních více než 20 let takovéto možnosti nevyužil.
Takže není daleko od pravdy tvrzení, že landsmani a jejich příznivci diskutují s českými sudetomily i za české peníze s požehnáním českého ministra zahraničí, o finančních prostředcích pro „sudeťácké akce“.
Dr. O. Tuleškov